נפגעי תאונת דרכים – מי זכאי לפיצוי ומה כדאי לעשות לאחר פגיעה בתאונת דרכים

פיצוים בתאונות דרכים
תאונות הדרכים הוכרזו כבר מזמן כמכת מדינה, לצערנו מדי יום מתרחשות בישראל תאונות דרכים עם נפגעים מדרגות שונות, אשר בעקבות התאונה נגרמים להם נזקים קשים ובשל כך זכאים הנפגעים לפיצוי מחברות הביטוח או מהמדינה. יחד עם זאת העדר יעוץ והכוונה של עורך דין המתמחה בתחום תאונות דרכים עלול לגרום לכך שהנפגע לא יקבל את מלוא זכויותיו על פי החוק. חשוב לדעת כי במקרה של תאונת דרכים שכר טרחת עורך דין משולם ברובו ע"י חברות הביטוח.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים
בכדי להקל על כל הצדדים חוקק בשנת 1975 חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שהביא לרפורמה עמוקה בכל הקשור למתן פיצויים בתאונות דרכים, לפני חקיקתו נפגע בתאונה ועורך דין מטעמו נדרשו להוכיח התרשלות מצד הנתבע (כמו בתביעת נזיקין רגילה) בכדי לקבל פיצויים בתאונות דרכים. לאחר החקיקה שונה המצב כך שמחד כל נהג נתפס כחייב בתשלום ביטוח חובה לשיפוי בגין נזקי גוף שלו או של אחרים, מאידך במקרה של תאונת דרכים הזכות לפיצוי אינה מותנית עוד בחובת הוכחת האשם או בשאלה מי הוא הגורם לתאונה. כל נפגע שעומד בתנאי החוק גם אם התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנותו זכאי לפיצוי על פי החוק. הזכות לפיצוי הינה הן עבור הנהג המבוטח והן בעבור כל נפגע אפשרי כתוצאה מהתאונה (נוסעים נוספים ברכב, הולכי רגל). סכום השיפוי בפוליסת הביטוח איננו מוגבל בסכום. הזכות לקבלת פיצויים בתאונות דרכים באה בנוסף לתגמולים נוספים מביטוחים פרטיים שרכש לעצמו הנפגע או שנרכשו עבורו על ידי מעסיקיו. סכומים אלה יש לדרוש בנפרד מהגורמים השונים, מומלץ ע"י עורך דין המתמחה בתחום. חשוב לציין כי החוק אינו חל על כלי רכב כמו כסאות גלגלים, מעליות, מדרגות נעות ועגלות נכים.

ממי מבקשים פיצויים לנפגעי תאונות דרכים?
כאמור, בישראל כל בעל רכב מחויב על פי חוק בביטוח חובה על הרכב, ביטוח החובה מאפשר מתן פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בעת הצורך. ישנם מספר נתבעים אפשריים בהתאם למצב ולתובע:

  • הולך רגל – במקרה בו נפגע הולך רגל מדובר במתן פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מחברת הביטוח של בעל הרכב הפוגע.
  • נהג הרכב – נהג הרכב שנפגע יכול לתבוע את חברת הביטוח שמבטחת את הרכב בו נהג בזמן התאונה.
  • רכב ללא ביטוח – באם הרכב המעורב בתאונה אינו מבוטח או שהביטוח שלו אינו בתוקף, כל הנפגעים (הולכי רגל ו/או נוסעים נוספים אשר היו ברכב למעט הנהג ולא ידעו על העדר הביטוח) זכאים לקבל פיצויים לנפגעי תאונות דרכים דרך קרן ביטוחית מיוחדת שהוקמה ע"י המדינה המכונה "קרנית". "קרנית" הוקמה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וממונת על ידי חברות הביטוח אשר מפרישות אחוז מסוים מתשלום ביטוחי החובה שכולנו משלמים והיא הוקמה בדיוק למטרה זו.במקרים כאלה הנהג עצמו אינו זכאי על פי החוק לפיצויים מכוח החוק לפיצויי נפגעי תאונות דרכים, אולם אין בכך כדי למנוע ממנו להגיש תביעה נזיקית רגילה.
  • תאונת פגע וברח – גם בתאונה בה זהותו של הנהג לא ידוע ניתנים פיצויים לנפגעי תאונות דרכים דרך "קרנית".

הכנת תביעת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים
לעיתים הגעה להסדר פיצויים מול חברות הביטוח אינה דבר פשוט ועלול לקחת זמן רב עוד לפני הגשת התביעה עצמה, גם ההליך המשפטי יכול אף הוא לבלבל אדם פרטי ללא רקע משפטי. חברות הביטוח מנצלות מצב זה ולא אחת יוזמות שיחה עם הנפגע שעוד לא מיוצג ע"י עורך דין ומבלי שהדבר ידוע מקליטים את השיחה ו"משיגים" פרטים אשר פוגעים בזכויות ובגובה הפיצוי. קורה גם שחברות הביטוח פונות במהרה לנפגע אשר אינו מיוצג ע"י עורך דין ומציעות לו סכומי פיצוי נמוכים כנגד חתימה מהירה על העדר תביעות נוספות מצידו. הנפגע אשר אינו בקיא בחוק ובזכויותיו לעיתים חותם על המסמכים מבלי להיוועץ עם עורך דין ובכך מקבל פיצוי נמוך ביותר. לעיתים מדובר בהפרשים של פי 6 או 7 מהפיצוי האמיתי לו זכאי הנפגע. בכדי למנוע מצבים שכאלה מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר לעורך דין המתמחה בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, עורך הדין יוכל לספק לנפגעים ייעוץ והכוונה לאורך כל הדרך החל מהפנייה לרופא, התנהלות נכונה מול המעביד, ביטוח לאומי ועוד.
בניהול תיק נזיקין בכלל ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים בפרט, ישנה משמעות מכרעת לרישום הרפואי ולאופן הרישום. לא אחת נרשמים בגיליון הרפואי של הנפגע פרטים לא מדויקים אשר בהמשך פוגעים בזכיותיו. עורך דין בעל ניסיון בתחום ידע להדריך את הנפגע גם בעניין זה.עורך הדין ידאג לשמור על הזכויות להן זכאי כל נפגע על פי חוק ויבצע את כל הכנת התיק בצורה מקצועית ונכונה שתשיג את התוצאה המתבקשת.

במידה והייתם מעורבים בתאונת דרכים אל תהססו ופנו לעורך דין מקצועי ואמין מהר מבעוד מועד ודרשו ממנו הכנה והכוון מראש אשר יעזרו לכם למצות את מלוא זכויותיכם.