התקשרו
טלפון: 03-5611111 דוא"ל: noam@laorlaw.co.il
פגיעות בעבודה / ביטוח לאומי

למרות שמשנה לשנה מדווחות יותר פגיעות של עובדים במקום עבודתם, רבים מהנפגעים מהעבודה לא מודעים כלל לזכותם לתבוע פיצויים מביטוח הלאומי.

תאונת עבודה היא פגיעה של עובד תוך כדי עבודתו, או בדרך למקום עבודתו, בדרך חזרה ממקום העבודה (כולל תאונת דרכים).

פגיעה בעבודה יכולה להיחשב גם כ"מחלת מקצוע", הנמצאת תחת סיווג של מחלות אופייניות לסוג העבודה, על פי רשימה שנקבעה על ידי המוסד לביטוח לאומי, ובלבד שקיים קשר נסיבתי בין אופי העבודה לבין המחלה. דוגמאות למחלות מקצוע: צרידות (אצל מורים, מרצים, זמרים, מאמנים ואפילו טלפנים), טנטון, התקף לב (אוטם שריר הלב שאירע בעקבות קבלת מכתב פיטורין הוכר כפגיעה בעבודה), בקע מפשעתי ועוד.

נפגע עבודה זכאי להגשת תביעה בעבור ימי היעדרות מהעבודה (תביעה לדמי פגיעה) ובנוסף פגיעה בגין הנכות שנגרמה לו (תביעת נכות). מדובר בשתי תביעות שונות ובהליכים נפרדים.

דמי פגיעה – בעבור כל יום שבו הנפגע לא עבד בגלל הפגיעה (חוץ מיום הפגיעה בגינו הוא זכאי לתשלום מהמעביד) ועד 91 ימים יקבל דמי פגיעה לפי 75% משכרו בשלשות החודשים שקדמו לפגיעה. במידה ולא עבד בשלשות החודשים שלפני הפגיעה או שמסיבה סבירה כל שהיא כושר השתכרותו בחודשים אלה היה נמוך יחסית, ניתן לבקש בקשה מיוחדת להתחשב בתלושי השכר הקודמים לשלושת חודשי הפגיעה. לעיתים המוסד נעתר לפניות מסוג זה ולעיתים הוא מסרב ומבצע בדיקה רק לפי שלשות החודשים האחרונים. חזרה לעבודה ליום אחד או לעבודה חלקית במהלך 91 הימים תשלול את הזכאות להמשך קבלת דמי פגיעה. עובד שכיר שנעדר מעבודתו פחות מ12 אינו זכאי לפיצוי בגין 2 ימי העבודה הראשונים. עובד עצמאי אינו זכאי בכל מקרה לפיצוי בגין 12 הימים הראשונים שלאחר הפגיעה.

תביעת נכות – ללא קשר לזכאות לדמי הפגיעה, נפגע עבודה שנגרמה לו נכות (גם אם לא נעדר מהעבודה) זכאי לקבלת גמלה או מענק בגין נכות שנקבעת על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי. מי שמוכר כבעל 9% עד 19% נכות, זכאי למענק חד פעמי בגובה 75% משכרו כשהוא מוכפל באחוזי הנכות ו ב-43. מי שהוכר ב-20% ומעלה זכאי לקצבה חודשית בגובה 75% משכרו כשהוא מוכפל באחוזי הנכות, וזאת עד להגעתו לגיל פרישה (זכאותו לקצבת זקנה). דרגת נכות הפחותה מ% 9 אינה מקנה זכאות לגמלה או מענק.עד 01/04/2006 הזכאות הייתה לדרגת נכות ש מ- 5% ומעלה, אך במסגרת חוק ההסדרים הוכנס תיקון לחוק שמאפשר תשלום לדרגת נכות מ- 9% ומעלה בלבד.

מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי ואף לגשת לחדר מיון, או לכל הפחות לרופא. חשוב ביותר לדווח מייד כי מדובר בתאונת עבודה ולפרט את נסיבות הפגיעה. בכך ימנעו ספקות עתידיות לגבי התרחשות התאונה וטענות המוסד להעדר כיסוי בשל פגיעה ביתית או פגיעה מחוץ לעבודה. כמו כן פנייה מוקדמת למיון עשויה להקרין גם על קביעת חומרת הפגיעה, המושפעת לעיתים גם מדחיפות הפנייה לקבלת טיפול רפואי. יש לבקש במיון או מהרופא לקבל טופס "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה".

יש להחתים את המעסיק על טופס דיווח פגיעה בעבודה ( לשכירים טופס ב"ל/250 ולעצמאיים ב"ל / 283). עם טופס זה יש לגשת לקבלת טיפול רפואי ולקבל מהרופא אישורי מחלה לנפגע בעבודה.

יש לאסוף את כל האישורים הרפואיים שתקבלו במהלך התקופה, מרשמים לתרופות, הפניות לרופאים מומחים, דיאגנוזות רפואיות, צילומים, טיפולי פיזיותראפיה, תיעוד ביקור אצל רופא וכיו"ב. ככלל, כדאי תמיד לבקש מהרופא בסיום הטיפול העתק של התיעוד שנרשם על ידו במחשב.

מומלץ לאסוף את כל הקבלות של ההוצאות שנגרמו בשל הפגיעה – כמו הוצאות נסיעות, חנייה, רכישת תרופות או עזרים מיוחדים, תשלום לרופאים וכו'.

במקרה של תאונת דרכים יש לדווח למשטרה ולציין שהתאונה קשורה לעבודה. יש לצלם התיק כדי להימנע מפנייה נוספת לתחנת המשטרה.

הגשת תביעה לדמי פגיעה יש להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפגיעה. חובה לשמור צילום של כל אישור ומסמך ואף לקבל חותמת "נתקבל". חשוב להגיש את התביעה לנכות במהירות שכן במידה ונקבעת דרגת נכות המזכה בתשלום, שיהוי בהגשת התביעה עלול להשפיע על התשלום.

ניתן לערער על החלטות המוסד לביטוח לאומי והוועדות הרפואיות בבית הדין האזורי לעבודה.

מומלץ ביותר לקבל יעוץ משפטי בטרם הגשת טופסי התביעה למוסד לביטוח לאומי. לעיתים רבות אופן הגשת התביעה חורץ את גורלה כבר בשלב מוקדם ומביא לדחייתה. לא אחת, הצגת הדברים באופן מסוים על ידי נפגעים שאינם בקיאים בהליכי התביעה, מביאה לדחיית תביעות גם של מי שהחוק התכוון לכלול כנפגעי עבודה.

כיוון שהקצבאות הינן תלויות שכר על כל עובד לדאוג ששכרו מופיע במדויק ובשלמות בתלוש, ועל כל עצמאי לדאוג שתשלומי המקדמות תואמים את גובה ההכנסה בפועל. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע מיומן לפני הגשת התביעות כי כאמור, לאופן ההגשה ולדקויות משמעויות כספיות עצומות חשוב כי כל עובד ידאג ויוודא מבעוד מועד ששכרו מופיע במדויק ובשלמות בתלוש המשכורת שלו, שכן בעת פגיעה חו"ח מדובר במשמעות כספית עצומה. חשוב להדגיש – מבחינת ביטוח לאומי המשכורת הקובעת היא זו שמדווחת בתלוש המשכורת ולא מתקבלות טענות של הסכמה על תשלום מחוץ לתלוש (במקרה כזה יש לתבוע את המעביד).

מדוע לבחור בנו:

ניסיון

כבר שנים רבות שאנו מלווים אלפי לקוחות בכל צורך שיש להם בתחום המשפטי. אומרים שאין חכם כבעל הנסיון ואנחנו בטוחים שבכל יום, אנחנו יודעים יותר ממה שידענו אתמול והלקוחות שלנו נהנים מהנסיון הזה.

לוחות זמנים

אנחנו עובדים קשה ולא מעט פעמים מסביב לשעון בשביל שהלקוחות שלנו יקבלו את השירות והטיפול המהיר ביותר. בכל תיק ועבור כל לקוח, אתם יכולים להיות בטוחים שאנחנו עובדים בשבילכם.

שירות

המילה "שירות" מזמן נהפכה לסיסמה, אבל אצלנו היא דרך חיים. אנחנו מבינים את החשיבות של שירות טוב עבור הלקוח עבור כל האספקטים הנדרשים בכל תיק ואנחנו עושים מה שצריך בשביל שתקבלו שירות טוב.

מקצוענות

בסוף לצד הנסיון, השירות ולוחות הזמנים יש את הדבר הכי חשוב ככל הנראה בתחום שלנו והוא המקצוענות. כשאתם עובדים איתנו, אתם יכולים להיות רגועים שכל עורך דין במשרד, עובד על התחומים שהוא הכי טוב בהם.

נגישות
גלילה לראש העמוד